8 MIN RESISTANCE ABS WORKOUT (+ Resistance Band) | Direnç Bandı İle Karın Kası | Eylem Abaci

Fitness
Not only your booty and legs – your abs deserve it to be trained with a resistance band, too! ♥︎ This workout makes your core stronger, your belly flatter and your ab muscles more defined and visible. I really enjoyed doing this workout and will definitely include it to my abs trainings! What about you? 🙂

▪️ Intensity: Medium/Intense

▪️ Recommendations:
• Make sure to press your lower back flat onto the mat. No gaps please. Hold this position also during leg lifts and lower your legs only as far as possible, even if there is only a minimum of motion. ALWAYS keep the tension and press your lower back onto the mat and engage your core!
• If your neck hurts while performing the exercises, you can lay your head on the mat and go on.
• Repeating the workout 2-3x per week works perfectly.
• For more burn, combine it with my other ab workouts.
__________________________________________

🇹🇷 Sadece kalçanız ve bacaklarınız değil; karın kaslarınız da direnç bandıyla çalıştırılmayı hak ediyor!♥︎ Bu antrenman karın bölgenizi güçlendirir, belinizi inceltir ve karın kaslarınızı belirginleştirir. Farklı bir antrenman olduğu için, çok keyif aldığım ve rutin karın antrenmanlarıma dahil edeceğim bir antrenman oldu. Siz ne düşünüyorsunuz? 🙂

▪️ Seviye: Orta/İleri

▪️ Önerilerim:
• Belinizi dümdüz matın üzerine bastırdığınızdan emin olun. Arada boşluk oluşmamalı, bu çok önemli. Örneğin leg lift egzersizinde, bacağınızı sadece belinizde boşluk oluşmayacak yere kadar indirin. Bu küçük bir hareket de olabilir, zamanla gelişecektir. Siz karın kaslarınızı sıkın, belinizi alt kısmını dümdüz mata bastırın ve egzersizleri doğru yapmaya özen gösterin.
• Egzersizlerde boynunuz ağrıyorsa, başınızı matın üstüne koyup, bu şekilde devam edebilirsiniz.
• Bu antrenman haftada 2-3 kez yapılabilir.
• Maksimum etki için diğer karın antrenmanlarımla kombinleyin.

➞ INSTAGRAM: https://www.instagram.com/eylmbc/ (Free Weekly Workout Plans!♥︎) use #EylemAbaci if you want me to see your pics and videos!
➞ BLOG: http://eylemabaci.com/

✉️ PR / BUSINESS INQUIRIES:
info@eylemabaci.com

👟 ÜSTÜMDEKİ SPOR KIYAFETLERİ:
https://ty.gl/vilnd8ku

🎵 MÜZİK | Tüm şarkılar Spotify playlistimde!
https://sptfy.com/50go

🎵 Music provided by Epidemic Sound
https://www.epidemicsound.com/referral/u7y20x/

___________
Disclaimer:
In order to avoid any injury or harm, you need to check your health before doing the exercises. Performing any fitness exercises without supervision, is at your own risk. Please take professional advices of a fitness professional. Eylem Abaci will not be responsible or liable for any injury or harm you sustain as a result of this video.

Sakatlanma veya vücudunuzda meydana gelebilecek herhangi bir olumsuzluğu engellemek adına, videolardaki egzersizleri yapmadan önce sağlık kontrollerinizi yaptırdığınızdan emin olun. Profesyonel bir spor antrenörü gözetiminde yapmadığınız egzersizlerden sadece kendiniz sorumlu olacaksınız. Lütfen profesyonellerden destek almayı ihmal etmeyin. Eylem Abacı bu videodan doğabilecek sakatlanmalardan veya herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

Products You May Like

Articles You May Like

FREE WORKOUT GUIDE | Beginner Abs STEP BY STEP
30 Minute Leg Toning Workout No Equipment Needed 🔥Burn 350 Calories! 🔥
BEGINNER BODYWEIGHT LEG WORKOUT
30 MIN KILLER HIIT WORKOUT – No Repeat, No Equipment – Burn 500 Calories – Summer Shred Day 1
POST WORKOUT MEALS // FOOD IS FUEL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *